Be aware of scams on social media involving phony job postings. Learn more

Business Application Consultant

Location: Moscow, Russia

Notice

This position is no longer open.

Requisition Number: 202833

External Description:

Консультант CIM

Требования:

  • Высшее образование
  • Сбор и анализ бизнес-требований, use-case’ов, uml-диаграмм
  • Опыт работы в банках или телекоме
  • Уверенная работа с реляционными БД, знание SQL
  • Опыт написания скриптов – на любом скриптовом языке (shell, groovy, power shell, java script и т.д.)
  • Аналитическое мышление
  • Знание java (Java EE, Spring, hibernate) – желательно
  • Математическое образование – желательно

Обязанности:

  • Сбор и анализ требований Заказчика
  • Консультирование Заказчика в области возможностей campaign management, а также поиск оптимальных путей решения задач Заказчика
  • Формализация требований заказчика: архитектура и бизнес-логика
  • Постановка задач разработчикам и наставничество
  • Консультирование пользователей по внедренным бизнес-процессам
  • Обучение бизнес-пользователей
  • Поддержка внедренных решений
  • Технический стек: Teradata, SQL, J2EE, Java/Groovy + Teradata CIM

CountryEEOText_Description:

City: Moscow

State: Moskva

Community / Marketing Title: Business Application Consultant

Job Category: Consulting

Company Profile:

Our Company

At Teradata, we believe that people thrive when empowered with better information. That’s why we built the most complete cloud analytics and data platform for AI. By delivering harmonized data, trusted AI, and faster innovation, we uplift and empower our customers—and our customers’ customers—to make better, more confident decisions. The world’s top companies across every major industry trust Teradata to improve business performance, enrich customer experiences, and fully integrate data across the enterprise.

LinkedIn Remote:

Location_formattedLocationLong: Moscow, Moskva RU